Projektová konferencia s medzinárodnou účasťou sa uskutočnila v príjemnom, prírodou obklopenom Hoteli Lesanka pri Košiciach.
Konferenciu otvoril Pavol Lopuchovský, manážer projektu za slovenskú stranu. Účastníkom predstavil Projekt Medzinárodné partnerstvo Mládežníckeho Športu, vodácky oddiel Akademik Technickej Univerzity, veľmi zaujímavo ukázal aká bola história vodákov a samotného vodáctva na Slovensku.
Nasledovali veľmi pútavé prednášky nórskych partnerov. Najprv nám Trond Oskard porozprával o histórií a princípoch Barents Sports. Táto organizácia si dala za cieľ zapojiť do športových aktivít čo najviac mladých ľudí z Nórska, Fínska, Švédska a Ruska, aby tým prispela k mazaniu politických, kultúrnych a sociálnych bariér.
Následne nám jeho kolegyňa Mona Lisa Skipnes rozprávala o najbližšom pripravovanom evente Barents Sports - Letných hrách v Bodo 2017, ktoré sa budú konať začiatkom septembra.
Ďalšia nórska prednáška bola pre všetkých zážitkom. Mladí nórski študenti mali pripravenú pútavú prezentáciu o Nórsku, nórskych zvykoch a živote. Veľmi hravým a príjemným spôsobom ás oboznámili s tým ako veci fungujú v Nórsku. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavého aj o ich škole, zameranej na lesné hospodárstvo.
Ďalšia prednášajúca bola Ukrajinka Olena Dulo, ktorá rozprávala na tému Šport a zdravie z pohľadu lekárky a fyzioterapeutky. Bola to veľmi zaujímava prednáška o tom, ako pôsobí šport na moderného človeka a aké dôležité je žiť aktívne.
Ďalej nám Larisa predstavila Zakarpatskú oblasť a všetky športy, ktoré sa v tejto lokalite dajú robiť. Predstavila nám aj Dragobrat, miesto, kde sa neskôr konal posledný zimný event projektu.
Zo slovenskej strany zaujal svojou prednáškou aj Branko Bugorčík z vodáckeho klubu Kamikse, ktorý prezentoval činnosť klubu, vodácke športy a zoznámil účastníkov s nočným orientačným pretekom, ktorý sa konal nasledujúci deň na nedalekej vodnej nádrži Ružín
Ďalším prednášajúcim bol Jozef Pollák, otec a tréner účastníka olympijských hier Patrika Polláka. Jozef hovoril o histórii a o tom aké je to vychovávať svetového surfistu. Ďalej pokračoval skvelou motivačnou prednáškou, ktorú si pripravil jeho syn Patrik. Hovoril napríklad o tom, ako je možné, hoc aj zo Slovenska, kde sú podmienky na windsurfing predsalen obmedzené, vedieť konkurovať aj svetovým pretekárom z prímorských krajín, ktorí majú tréning na mori kedykoľvek k dispozícii.
Výber termínu tejto konferencie nebol náhodný. 17.november je deň boja za slobodu a demokraciu, deň roku 1989, kedy sa študenti hlavne Pražských vysokých škôl otvorene postavili proti totalitnému komunistickému režimu u nás, v bývalom Československu. Ani to nie je náhoda, pretože študenti vyšli do ulíc na počesť Medzinárodného dňa študentstva, ktorý pripomína tragické obete študentov z roku 1939 za okupácie Čiech fašistami. Vtedy 17. novembra zomrel študent medicíny Karlovej univerzity v Prahe, Ján Opletal, obeť ďalšieho obludného totalitného režimu - fašizmu. Aj vďaka týmto obetiam a aktivitám si dnes môžeme užívať slobodu s jej vymoženosťami. Študenti so svojou prirodzenou revoltou, entuziazmom a snahou hľadať spravodlivejšiu spoločnosť, by mali byť garanciou lepšieho budúceho sveta.
Program konferencie pokračoval nasledujúci deň športovo-kultúrnymi aktivitami.
Projekt Medzinárodné Partnerstvo Mládežníckeho športu
je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu
a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Vznikol aj vďaka podpore týchto partnerov:
Podporované z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu.
www.norwaygrants.sk